Aktualności

Wyprawka do przedszkola – co powinna zawierać?

Odpowiednie skompletowanie wyprawki przedszkolaka jest bardzo ważne, aby dziecko czuło się pewne siebie. To zbiór wszystkich rzeczy, których kilkulatek może potrzebować podczas pobytu w placówce. Aby jak najlepiej zaopatrzyć swoje dziecko warto wcześniej skontaktować się z przedszkolem i spytać o obowiązkowe przedmioty, które powinno mieć ze sobą. 

Najważniejsze elementy wyprawki do przedszkola

Podstawowymi elementami wyprawki, potrzebnymi do nauki i zabawy, są przybory szkolne, w tym artykuły papiernicze, czyli między innymi:

 • ołówki, kredki
 • flamastry
 • gumka do mazania
 • temperówka
 • niewielki zeszyt lub blok rysunkowy
 • farbki i pędzelki
 • klej
 • plastelina

Innymi słowy – wszystko, co może przydać się podczas zajęć kreatywnych. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało pożyczać przyborów od nowo poznanych dzieci i narażać się na dodatkowy stres z ich brakiem.

Równie ważnymi elementami wyprawki do przedszkola są:

 • obuwie zmienne zgodne z zaleceniami przedszkola
 • wygodne i proste w zakładaniu ubranka do przedszkola, które mogą przydać się w momencie wybrudzenia 
 • piżamka do leżakowania

Najlepiej, aby obuwie zmienne było wsuwane lub zapinane na rzepy. Wiązanie sznurówek mogłoby być dla dziecka stresujące, zwłaszcza, jeśli dopiero uczy się tej czynności. Właśnie z tego względu także zmienne ubranka nie powinny zawierać skomplikowanych wiązań czy wielu guzików.

Nie zapominaj o higienie

Już od najmłodszych lat należy wpajać dziecku zasady higieny osobistej. Dlatego zawsze w swojej wyprawce powinno móc znaleźć szczoteczkę do zębów, pastę i kubek, niewielki ręcznik oraz chusteczki higieniczne (zarówno suche, jak i wilgotne). Jeżeli maluch jeszcze korzysta z pieluszek warto umieścić w wyprawce kilka sztuk świeżych. 

Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa

Wyprawka powinna zawierać wszystkie obowiązkowe przedmioty, ale nie tylko. Aby dziecko nie czuło się w przedszkolu samotnie i aby nie tęskniło za domem warto umieścić w wyprawce ulubionego misia, lalkę, samochodzik czy inną zabawkę, do której maluch jest mocno przywiązany. Przedmiot będzie przypominał mu dom, co w dużym stopniu wpłynie na jego dobre samopoczucie w placówce. 

Oznaczenie przedmiotów z wyprawki szkolnej

W grupie przedszkolaków będzie wiele dzieci, dlatego nie ma żadnych szans, aby przedszkolanki zapamiętały każdy przedmiot, który należy do danego dziecka. Aby ułatwić odnalezienie swoich rzeczy przez dziecko warto także kupić niewielkie naklejki i nakleić je na wszystkie przedmioty z wyprawki. Mogą one przedstawiać ulubione zwierzątko dziecka lub posiadać miejsce na wpisanie imienia. Ręcznik można oznaczyć wyszywając go kolorową niską lub wszywając w widoczne miejsce wstążeczkę.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.