Aktualności

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pobyt dziecka w przedszkolu może być początkowo niekomfortowy – zarówno maluch, jak i rodzice, muszą przyzwyczaić się do zmiany. Aby przedszkolak szybciej zaaklimatyzował się w nowym otoczeniu obowiązkiem rodziców jest odpowiednie przygotowanie go. Począwszy od adaptacji, kończąc na wyprawce. Jak się do tego zabrać?

Dni adaptacyjne

Większość przedszkoli posiada w ofercie możliwość odbycia tzw. dni adaptacyjnych. Obejmują one wspólne odwiedzanie przedszkola wraz z dzieckiem, aby maluch nie poczuł się odrzucony czy samotny. W otoczeniu najbliższych poznaje opiekunki, zabawki, a nawet inne dzieci. Dowiaduje się, że nie ma nic strasznego w uczęszczaniu do przedszkola – wręcz przeciwnie! Jest to dobra zabawa. Z każdym kolejnym dniem rodzice zostają w placówce coraz krócej. Takie postępowanie sprawia, że kilkulatek szybko przystosowuje się do obcego otoczenia.

Mimo tego należy mieć na uwadze, że początkowo pozostawianie dziecka w przedszkolu może wiązać się z płaczem i smutkiem. Ważne, aby uzbroić się w uśmiech, pozytywne nastawienie i tłumaczyć dziecku, jak dobrze będzie się bawiło. 

Wyprawka przedszkolna

Przygotowując dziecko do przedszkola jeszcze w domu należy zaopatrzyć go w niezbędne akcesoria. Są to przede wszystkim:

  • ulubiona zabawka – jeśli przedszkole oferuje taką możliwość, warto dać maluchowi lalkę, autko czy misia, z którym się nie rozstaje. Mając coś swojego poczuje się pewniej
  • buty na zmianę i worek na buty
  • podstawowe artykuły higieniczne
  • ulubiony kocyk

Ciekawym pomysłem jest namalowanie na rączce dziecka niewielkiego serduszka. Wówczas za każdym razem jak spojrzy na dłoń będzie pamiętało o swoich najbliższych i o tym, że z pewnością niedługo przyjadą. Zawsze warto spytać pracowników przedszkola co będzie potrzebne, aby dziecko nie czuło się niekomfortowo z powodu braku podstawowych akcesoriów. 

Opuszczanie przedszkola przez rodziców

Bardzo ważny jest sam fakt odprowadzania dziecka do przedszkola. Z domu należy wychodzić powoli, nigdzie się nie spiesząc, natomiast przedszkole opuszczamy sprawnie i szybko. Mimo tego nie należy oddalać się w momencie, gdy maluch jest zajęty i tego nie widzi. Może to znacznie nadszarpnąć zaufanie – dziecko zacznie szukać rodzica i nie będzie wiedzieć co się z nim stało. Konieczne jest więc krótkie pożegnanie, przytulenie i życzenie miłej zabawy

Warto również poinformować malucha o której godzinie zabierzemy go z powrotem do domu. Po całym dniu powinniśmy zapytać o przebieg dnia, jedzenie, gry i zabawy oraz inne dzieci. Nasze zainteresowanie życiem przedszkolnym sprawi, że dziecko się otworzy i z chęcią opowie szczegóły. Przeżywając drugi raz dzień w pobliżu rodzica i z pozytywnymi emocjami, przedszkole nie będzie już wydawać się odległym miejscem.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.