Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola – co robić?
Dziecko może wykazywać niechęć przed pójściem do przedszkola z wielu powodów. Najczęściej jest to obawa przed rozstaniem z rodzicami, nieznajomość nowego miejsca oraz lęk przed nieznalezieniem przyjaciół.
Dlatego to właśnie obowiązkiem rodzica jest wyjaśnienie dziecku jak dokładnie będą wyglądzie wyglądać pobyt w przedszkolu oraz maksymalne ułatwienie rozłąki.
Przede wszystkim rozmowa
Nawet kilkuletnie dziecko bardzo dobrze rozumie rzeczywistość i dziejące się wydarzenia. Aby zmniejszyć obawę przed pobytem w przedszkolu rodzic powinien dokładnie wyjaśnić, że rozstanie będzie jedynie chwilowe, kilkugodzinne, a w tym czasie dziecko będzie mogło poznać przyjaciół oraz bawić się w ulubione zabawy. Pobyt w przedszkolu należy opisywać w samych superlatywach, przedstawiając jasne strony sytuacji. Przede wszystkim nie należy gestami czy mimiką twarzy pokazywać własnych obaw związanych z posłaniem dziecka do przedszkola.
Kolejną ważną częścią rozmowy jest poinformowanie dziecka czego może się spodziewać w przedszkolu oraz o której godzinie rodzic przyjdzie je odebrać. Warto zachęcić dziecko aby zwracało się do pani przedszkolanki słowem “ciocia”, co sprawi, że poczuje swobodną, domową atmosferę.
Poznaj myśli i uczucia swojego dziecka
Może się okazać, że dziecko ma konkretny powód, dla którego nie chce uczęszczać do przedszkola. Może to być konflikt z innym dzieckiem lub zupełnie błaha przyczyna, która dla malucha wydaje się być nie do ominięcia.
Zadaniem rodzica jest poznanie myśli i uczuć swojego dziecka, a następnie znalezienie najlepszego rozwiązania jego problemu. Jeśli przyczyną niechęci do przedszkola jest inne dziecko, być może warto przeprowadzić rozmowę także z pracownikami przedszkola.
Adaptacja w przedszkolu
Większość przedszkoli oferuje współcześnie możliwość uczęszczania na dni adaptacyjne, które mają za zadanie przyzwyczaić dziecko do przedszkola. Rodzic może wspólnie z dzieckiem odwiedzać przedszkole, bawić się, poznawać harmonogram i infrastrukturę placówki. Początkowo warto cały czas być w pobliżu dziecka, następnie można na chwilę zostawiać je same pod opieką pracowników przedszkola, aby sprawdzić jego reakcję. Dzięki dniom adaptacyjnym przedszkole będzie maluchowi bardzo dobrze znane już pierwszego dnia faktycznego pobytu.
Miś na szczęście
Jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola z powodu braku kontaktu z rodzicami, zawsze dobrym pomysłem jest wręczenie mu misia na szczęście. Najlepiej, aby był to ulubiony miś, który do tej pory towarzyszył dziecku w jego rozwoju. Będzie przypominać o domu i o tym, że rodzice na pewno odbiorą je z przedszkola. Jeśli dziecko posiada inną ulubioną zabawkę może to być właśnie ona.
Pozostałe rady
Gdy dziecko nie chce uczęszczać do przedszkola warto pamiętać o następujących wskazówkach:
- nigdy nie przedłużaj pożegnania, odchodź zawsze z uśmiechem na twarzy
- po odebraniu dziecka z przedszkola z zainteresowaniem pytaj jak minął mu dzień, czego ciekawego się nauczył lub w jakie zabawy grał, czasami możesz zabrać go na lody lub spacer
- nie wyrażaj się o przedszkolu źle, nie dziel obaw z dzieckiem
- zadbaj o to, aby wyprawka do przedszkola była kompletna, co zwiększy pewność siebie malucha
- naucz swoje dziecko samodzielności
Przede wszystkim jednak zachowaj konsekwencję. Odstawiając dziecko do przedszkola nie zmieniaj zdania z powodu jego krzyków lub płaczu. W razie konieczności poproś pracowników przedszkola o rady lub pomoc.