Zajęcia z logopedą – czy warto? Plusy i minusy
Zajęcia z logopedą mają wiele zalet – ułatwiają prawidłowy rozwój mowy, umożliwiają wczesne wykrycie ewentualnych zaburzeń wymowy czy nieprawidłowości narządu artykulacyjnego oraz zwiększają pewność siebie dziecka. To rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto z niego skorzystać, aby zapewnić dziecku dobry start.
Zalety zajęć z logopedą
Zajęcia z logopedą odbywają się w formie spotkań grupowych lub indywidualnych. Dzieci, które tego potrzebują, z pewnością zauważą pozytywne efekty tych spotkań. Mają one charakter nie tylko terapeutyczny, ale i zabawowy. Logopeda prowadzi gry w ten sposób, aby jednocześnie wnosiły do rozwoju dziecka wiele korzyści.
Mogą to być zabawy:
- relaksacyjne
- muzyczne i taneczne
- kształtujące dotyk i zdolności manualne
- poprawiające słuch
- kształtujące wzrok i zdolność koordynacji wzroku z ruchem
- rozwijające dużą motorykę
Do wszystkich zazwyczaj wprowadzane są elementy ćwiczące wymowę. Dziecko spędza więc czas w przyjemny sposób, jednocześnie pracując nad swoimi problemami. Im wcześniej rozpoczęta terapia logopedyczna, tym mniejsze konsekwencje w przyszłości. Nieleczone wady wymowy mogą skutkować utrwaleniem ich w dorosłym życiu, spadkiem pewności siebie, trudnościami z adaptacją i kontaktami interpersonalnymi czy rozwojem wad zgryzu.
Wczesne wykrycie poważniejszych zaburzeń
Problemy z prawidłową wymową mogą mieć zarówno błahe, jak i bardziej poważne przyczyny – obturacyjny bezdech senny, przerośnięty migdałek, problemy natury psychicznej czy zaburzenia neurologiczne. Logopeda, jako doświadczony i przeszkolony specjalista, znacznie szybciej niż rodzic wykryje wszelkie nieprawidłowości i poleci rodzicowi dokładniejszą diagnostykę.
Minusy zajęć z logopedą
Jeśli zajęcia z logopedą odbywają się poza zajęciami przedszkolnymi, jedno z rodziców będzie musiało znaleźć czas, aby zawieźć dziecko do specjalisty, a następnie je przywieźć. Wielu logopedów życzy sobie, aby rodzic był obecny podczas zajęć. Dzięki temu dowiaduje się, w jaki sposób pracować z dzieckiem samodzielnie w domu. To ważne, ponieważ w większości problemów wymowy konieczna jest regularna praca nad zaburzeniem. Poświęcenie dziecku czasu nie jest jednak wadą, lecz obowiązkiem i przyjemnością, na które trzeba zorganizować parę chwil.